מדרום לישוב הקיים - רמת הדר הוקמה ב-3 ביוני 1940,שכונת תל דן על שם דַנטֶה לָטֶס שהיה ממנהיגי הציונות האיטלקית.
המשפחות הראשונות, שהתיישבו בה היו: שרה ופאולו פאנו, הלנה ואוגוסטו בקי, פאולה ורנצו לואיזדה, ברונו אוזילי, ג`וזפה ארטום ורנצו גוסטאללה.
תכנון השיכון ובתי המגורים נעשו על ידי אוגוסטו באקי, אחד העולים שהיה  מהנדס.
התכנון, כלל 2 דרכים, שיצרו "טי" ואשר לאורכן היו 7 בתי מגורים. תחילה נבנו 5 בתי מגורים 3 בתים במערב השיכון בראש ה"טי", ו-2 בתים במזרח השיכון, משני עברי "רגל ה-טי".
בניית הבתים נמשכה כתשעה חודשים  במהלך שנת 1941.
ביתו של באקי היה המרכזי בבתים המערביים. ב- 1947 יזם בקי על החלקה הצפונית מבין 2 החלקות הריקות הקמת מבנה נוסף בן ארבע דירות .
בשיכון נבנו 3 עמדות הגנה. אחת מהן ניצבה מול הבית הדרומי בראש ה"טי".
הרעיון בתל דן היה הקמת משק חקלאי משותף של גידול ירקות עונתיים כמו: גזר, פלפל, צנונית, כרוב, כרובית, חסה בטטה ותפוחי אדמה. מאוחר יותר גידלו שעועית, בננות ומטע תפוחי עץ. כיוון, שהקרקע לא התאימה נאלצו להפסיק את הגידולים.

ענף הלול היה המוצלח מבין הענפים. המזון לעופות סופק על ידי "האגודה" ברמת הדר. בלול גדלו כמה מאות תרנגולות. שיווק כל תנובת המשק – ביצים וירקות הופנה לקואופרטיב ברמת הדר.

משנת 1947 - 1948 הוחלט כי לאור המתיחות הגוברת באזור והבדידות של תל דן, יש לחזק את האוכלוסייה ולהגדילה. אז נבנה במשותף בית  בן 4 דירות להשכרה, הבית נקרא: "בית תל דן". הוא  אויש  על ידי קבוצת שומרים שהגנו על היישוב.

בשנת 1947 התפרק המשק המשותף .

הראשון שעזב את היישוב היה לואיזדה.

 

בתמונה: עמדה בשכונת תל דן.

רשמה: שמחה קליין, הצריף הראשון, 2021