גרעין ההכשרה כרית – כפר מנחם של השומר הצעיר

ראשוני חברי הגרעין עלו ארצה כתיירים למכביה הראשונה שנערכה ב- 1932. הם עלו מגרודנו (עיר בבלרוס כיום) חברי קיבוץ "כרית" היו בהכשרה בחו"ל ובאו להמשיך את גרעין הכשרתם בארץ ישראל.
בין חבריה היו: אברמל ברוידה, אברמ'ק אבני אפשטיין, מאיר ברעם, בובקה אגוזי.
ב- 1933 עלתה קבוצת חברי גרעין ההכשרה להדר. ועד המושבה הדר העמיד לרשותם מגרש של חצי דונם בתוך הוואדי, שם גרו באוהלים, סוכות וצריפים. כשגשמי החורף גרמו לשיטפונות בנחלי האזור, (הדר ופרדס) הציפו את הוואדי ופגעו באוהלים. רכשה להם הקרן הקיימת מגרש בן 8 דונם על הגבעה, בשכנות עם אבו קישק מערבית לרחוב ההכשרות כיום.
ההכשרה החלה עם 8 אנשים, 4 מיטות וכמה מזוודות עם בגדים. הקימו חדר אוכל, צריפים ואוהלים למגורים. הכלים הראשונים שלהם: 8 טוריות ששימשו לעבודה בפרדס ולחפירת תעלות בקבלנות לפני ואחרי העבודה על מנת להתפרנס.

חברי הקיבוץ עבדו בבניין ובחקלאות.
בזמן שניטע פרדסו של ד"ר יצחק לוי תושב רמת הדר, עבדו חברי הקיבוץ עבודה קבלנית בחפירת התעלות להובלת המים להשקיית העצים. היו אלה תעלות שבהן הניחו צינורות בטון שעברו בתוך הקרקע במקום התעלות הפתוחות שהיו נהוגות עד אז. השקיה זו נקראה "השקיה קליפורנית".

עבור מטר חפירה שילמו  אז 2 גרוש וליום עבודה בחקלאות שילמו 20 גרוש.

חברי הקיבוץ היו מלוכדים והשפיעו על החלטות ובחירות בוועד הפועל. היתה אף תקופה בה חברי הקיבוץ ניהלו את כל ענייני הפועלים בהדר.

החברוֹת בכרית עבדו כמטפלות וגננות בגני הילדים בהדר.
הצטרפותה של קבוצת חברים שהגיעה מארצות הברית לכרית, גרמה לשינוי שם גרעין ההכשרה ל"אמריקן כרית", חלקם אף שימשו כמורים לאנגלית לילדי הדר.

ביום בו הוחלט כי הקיבוץ יוצא להתיישבות הקבע שלו- קבוץ כפר מנחם, חגגו כולם בשירה וריקודים. "לא רוצים לישון רוצים התיישבות".

לפני צאתם את הדר לכפר מנחם, חגגו כולם בשירה וריקודים. "לא רוצים לישון רוצים  התיישבות".

• במגדיאל הוקם גרעין הכשרה  בשם: "אלגביש",  מוסדות התנועה של השומר הצעיר הטילו עליהם בשנת 1943 לעלות לכפר מנחם להצטרף לאמריקן כרית ולא להקים יישוב חדש "כשננעלו שערי הארץ ונפסקה העלייה, לא היה עוד ביכולתה של התנועה לשלוח  קבוצים לכיבושים נוספים. יש גם להחזיק ולחזק את הקיים, אף להרחיבו – והכל בכוחות עצמנו.

אלגביש עלו לכפר מנחם ב- 1.7.1943 הם הגיעו רכובים על עגלות רתומות לחמורים, מהדר לכפר מנחם(מהארכיון)

 

שמחה קליין. הצריף הראשון, 2020