דר בר נתן על האתון בדרך לעבודהדר' שמואל בר נתן (מגדיאל)

הרופא הראשון בהוד השרון

מספר: יצחק בר נתן, הבן.

ד"ר וולטר-שמואל בר נתן, נולד בשנת 1900 בברסלאו, שבגרמניה. לשרה ונתן ריזנפלד.
בשנת 1918 עבר קורס חובשים סיים בהצטיינות וכאות הצטיינות זכה לקערה מקריסטל.
לאחר שירותו הצבאי פנה ללמוד רפואה באוניברסיטה שבגרמניה וסיים כרופא כללי.
שמואל היה ציוני גדול, בגרמניה היה רופא והיינו המשפחה היהודית היחידה בכפר. הוא היה עשיר בעל מעמד וכבר בשנות ה-20 של המאה ה-20 היה מחליף מכוניות, בנוסף עמד בביתנו פסנתר כנף שאף אחד לא ניגן עליו אבל המעמד חייב שיהיה. אבא ניגן בכינור.
בשנת 1933 הוא כנראה חש בצרה המתקרבת (עליית הנאצים) ארז את הכול מכר מה שיכול היה למכור, יצחק היה אז בן 5 שנים. כשביקש לעלות ארצה ולקבל סרטיפיקט הודיעו לו הבריטים כי בארץ יש כבר מספיק רופאים. על כן, החליט ללמוד נגרות בניין וכך זכה לעלות ארצה כנגר בניין בשנת 1933, עוד לפני, שאמא ואני עלינו.
הוא הגיע לבדו לירושלים ושכר דירה בשוק מחנה יהודה. החל לעבוד כנגר בנגריה שפעלה בחצר, בשוק. הוא שאף בכל מאודו לחזור לתפקידו כרופא ודרך קופת חולים הצליח לקבל עבודה כרופא מחליף. וכך היה נוסע ברחבי הארץ כרופא מחליף.
בתחילת 1933 העלה ארצה, אל מחנה יהודה, שבירושלים, את אשתו אדלה לבית רוזנברג ילידת מינכן שבגרמניה ובנו יצחק שנולד בשנת 1928 ושנקרא בגרמניה,  וֶרנר יואכים.
הוריה של אדלה הוסיפו להתגורר במינכן. שמואל שלח מכתב לגרמניה ובו כתב שבפלסטינה יקרא שם הבן - יצחק. בשנת 1948 בתקופה הקמת המדינה עוּבְרָת שם המשפחה - ריזנפלד לבר נתן.
שמואל התגרש מאשתו ונישא בשנית לשולמית-הִילדה לבית דֶבֶר, שהביאה לנישואיה בת בשם יוכבד שהיתה אחות במקצועה. כשנישא דר` בר נתן לשולמית עברו לגור במגדיאל ולקחו את יצחק איתם.
ד"ר בר נתן היה רופא המשפחה הראשון במגדיאל. מרפאת ההסתדרות, היתה בביתם בדירה השכורה שבבית ירושבסקי ברחוב סוקולוב 15, ובבית זומר(זמיר) בדרך מגדיאל. בנוסף, עבד גם בקופת חולים עממית. לד"ר בר נתן היו שני חדרים האחד חדר המתנה והשני הקליניקה שבה ערך את כל הטיפולים והבדיקות בעצמו.
דר` שמואל בר נתן עבד בחצי משרה בהסתדרות, מאחר ובמגדיאל כמעט ולא היו תושבים. קופת חולים עממית פעלה היכן שפועלת כיום קופת חולים מאוחדת, בפינת רחוב חנקין וזקיף. קופת חולים של ההסתדרות התנהלה מביתו.
שולמית ריזנפלד, אשתו השנייה נפטרה ב-1940 וקבורה במגדיאל. ובתה יוכבד בהיותה ילדה גידלה את יצחק כבנה.
ד"ר שמואל בר נתן כרופא יחידי במגדיאל היה יוצא לביקור בית כשהוא רכוב על אתונו בשם מוּלָה. מאוחר יותר קיבל מטעם קופת חולים עגלה עבור האתון. על האוכף בקצה היה וו ועליו תלה את התרמיל הרפואי שלו. מאוחר יותר קנה מכונית פולקסווגן - חיפושית משנת 1961.
בשבתות ובחגים שימש כרופא תורן ושירת גם את אנשי כפר מל"ל, רמתיים, רמות השבים, כפר הדר ורמת הדר. למעשה אפשר להגדיר את תפקידו של ד"ר בר נתן, כרופא, כאחות-חובשת, כלבורנט במעבדה כי את כל בדיקות הדם, ספירות דם והשתן ביצע לבדו. לשירותו היה מיקרוסקופ שבו נעזר במלאכתו ובנוסף לכך רקח לבדו את התרופות. היה לו בית מרקחת ושם חילק גם תרופות. הוא היה דיאגנוסטיקן כל כך טוב שהיה שולח חולה לבלינסון עם אבחנה מסוימת והם כלל לא בדקו אחריו ולא ערערו על קביעתו אלא פשוט קיבלו את אבחנתו כסופית ונכונה. בכל אחד מקופות החולים עבד חצי משרה.
ד"ר בר נתן נישא בשלישית בשנת 1941, לשושנה בת יוכבד ויצחק שטיינברג לבית ספיבק. שושנה נולדה בשנת 1903 בוורשה פולין. שושנה נצר למשפחת רבנים.  למדה בבית הספר הנודע "תרבות" והיתה תלמידתו של יאנוש קורצ`אק. עם סיום הלימודים בסמינר לגננות לימדה עברית והחלה את פעילותה כמתנדבת.
בשנת 1933 עלתה שושנה ארצה. ונישאה ליצחק ספיבק, ממייסדי מגדיאל. שושנה עבדה כגננת במגדיאל. הם גרו בבית ספיבק, ברחוב חנקין, שבו היו 3 חדרים, מטבח ושני חדרים נוספים ששימשו לקופת חולים.
בשנת 1941 נישאה שושנה, בשנית, לד"ר שמואל בר נתן, הרופא המסור של מגדיאל. היא עבדה שנים כגננת וכמורה לעברית והיתה אף חברה ב"הגנה". לזוג נולד באוגוסט 1944 בן בשם נתן-נתי, בבית היו 3 חדרים ומטבח. שני חדרים נוספים שימשו כמרפאה.
בשנת 1995 זכתה שושנה לתואר יקירת העיר הוד השרון, יחד עם הֶדָה הָברֶר, יוסף אוריון ואביטל בלומברג.
ד"ר בר נתן גידל בחצר ביתו ברחוב חנקין יונים בשובך, גינת ירקות, עצי פרי הדר, עצי תות אפרסמון בחזית הבית גדלו תפוחים ואגסים אשר לא כל כך הצליחו פה באזור בגלל מזג האוויר.
בשנת 1948, עם הקמת המדינה עִברֶת ד"ר ריזנפלד את שם משפחתו על שם אביו בר נתן.
ד"ר בר נתן עבד עד שיצא לגמלאות ואחר הוא ורעייתו שושנה עברו לבית מוגן על שם ורה סלומון בכפר סבא. שושנה בר נתן זכתה לתואר יקירת מגדיאל.

שולמית ריזנפלד נפטרה בשנת 1940.
ד"רשמואל ולטר בר נתן , רופא במגדיאל, נפטר י"ד בשבט תשמ"ו 1900 - 1986.
שושנה בר נתן, ילידת 1903 בת יוכבד ויצחק שטיינברג, גננת ומורה, יקירת העיר הוד השרון, נפטרה ב` סיוון תש"ס – 2000.