גן הילדים במגדיאל

החינוך, כמו גם הדת, עמד בראש מַעְיְנֵיהֶם של מתיישבי מגדיאל הראשונים. לא במקרה נועד הבניין הציבורי הראשון שהקימו לשמש הן כבית כנסת, הן כבית ספר והן כגן ילדים. כבר ב-1924, עם בוא המתיישבים הראשונים, באה למגדיאל הגננת - יהודית קפלושניק. בשנות ה-30 כבר היה הגן גדול אפילו במושגים של ימינו.

בכ"ח אלול תרפ"ד-1924, נשלח דיווח ממגדיאל על ידי יוסף ספיבק לשמואל זוכוביצקי-זקיף שנמצא בקונגרס הציוני בוינה. וכך כתוב: " ...עלי לכתוב לו מהפגישה שהיתה לנו עם הגננת...יהודית קפיליושניק...היא יעצה לנו לכתוב לו שיביא מחו"ל צעצועי גן שונים בשביל הילדים ואלה הדברים שלפי דעתה צריכים לקנות. 1. תזמורת של ילדים(אורקסטרה שלמה) ובה תופים אחד גדול ואחד קטן משולשים, קסטניטים (הכוונה כנראה לקסטניטות ש.ק), מצילתיים וכול' וכול'. 2. בובה יפה גדולה וטובה. 3. מוזאיקות של צורות. כל מיני לוטו. אלבום תמונות עבור ילדים. 4. סיפורי ילדים מנוקדים עם ציורים...הוצאת "אומנות"...היא מייעצת שילך עם גננת בעת קניית כל החפצים..." ככתבו וכלשונו. 

כשבאה שושנה בר-נתן למגדיאל ב-1933, לאחר שעבדה 7 שנים בתור גננת בחוץ לארץ, היתה משרת הגננת תפוסה במקום. אמרו לה שבכפר הדר צריכים גננת, מפני שהגננת חלתה. הדבר היה לקראת סוף שנת הלימודים. שושנה קיבלה גן ובו 6 ילדים. היא גרה בגן, שהיו בו ספה, חלון עם וילון ו-2 שולחנות, עד שנישאה ליצחק ספיבק, איכר ממגדיאל, (מראשוני המושבה ששימש חבר המועצה והיה ממייסדי הבנק המקומי וקופת חולים עממית) ועברה לגור במגדיאל.

כשהתחילה שושנה לעבוד בגן במגדיאל, היו בו כ-30 ילדים, והשירותים היו בחצר. כשנבחרה לחברה במועצת מגדיאל, לא חדלה שושנה להציק לחברי המועצה בעניין זה בישיבות המועצה. פעם אחת דפק אחד החברים על השולחן ושאל: "עד מתי ידברו בכל ישיבה על בית שימוש?" ענתה לו שושנה בר-נתן: "עד שיבנו שירותים בגן."

הציוד בגן היה מינימלי. הרבה מכשירים חינוכיים יצרה הגננת במו ידיה מדיקט וממכסים של שפופרות משחת שיניים או משחת נעליים. גם המשחקים בגן היו מורכבים מקופסאות ביסקוויטים, מקוביות שהוזמנו אצל נגר ומאצטרובלים.
שושנה טיפחה גינה יפה בחצר הגן ובה ערוגות של ירקות, עץ פרי, ארגז חול ונדנדה. הילדים לא סבלו מהיעדרו של ציוד ראוי. עובדה, אחד מהם נעשה מדען בכיר -דני ליטאי, ואחר הוא ד"ר אבינועם אלישיב מבית החולים מאיר. גם ראש עיריית הוד השרון בשנות ה-90, עזרא בנימיני, היה אחד מילדי "הגן של שושנה".

שמחה קליין. הצריף הראשון, 2020