על בית הכנסת בהדר סיפרו הוותיקים: אחד המתיישבים, יוסף ברזובסקי, טען כי לא יכול להיות יישוב יהודי שאין בו בית כנסת קבוע, להתקיים ולא ייתכן שהתפילה תתקיים בבית העם.  הוא החל להתרים את אנשי הכפר, שנענו לו ברצון בתרומת יום עבודה.
ועד הכפר הקצה מגרש ציבורי ותרומה של 35 לי"מ
(לירות מצריות). אלימלך קוסטנוביץ שעסק בבניין הקים את השלד. הכסף שנאסף לא הספיק ליותר מזה, יוסף ברזובסקי השקיע בבנייה מכספו - ונשאר בחוסר כל. שאר הכסף לסיום הבנייה הגיע מתרומה של הרב יצחק הרצוג, מי שהיה הרב הראשי לא"י(לארץ ישראל), והיה חברו הטוב של משה לב, רב המושבה, עוד מימי לימודיהם בישיבה.
הרב משה לב סיפר לרב הרצוג על בית הכנסת בכפר הדר, וכך הושגה הלוואה ממוסדות היישוב. אך משה לב לא הסתפק בכך. הוא קנה את העץ הדרוש למשקופי החלונות ופנה לנגר מומחה והזמין אצלו את העבודה. בביתו של הרב משה לב  בבני ברק הייתה מרפסת מזוגגת בזכוכית צבעונית, שאותה תרם לבית הכנסת.
הרב משה לב אמנם לא היה אז מתושבי המקום אך ילדיו, אחותו וגיסו אפרים כהן גרו בהדר. לימים הצטרפו חנה ומשה לב לילדיהם בהדר.

בית הכנסת בהדר הוא המוסד הציבורי היחיד שקיים ביישוב מאז הקמתו. המתפללים בו בשנים האחרונות הם בני הדור שמרד בשעתו בצורת החיים של יהודי הגולה, ועבר לחיי חקלאות. רק משהוגשם החלום, הורגש הצורך בחיים מסורתיים, במיוחד בשביל בני הדור הצעיר. הדבר ניכר בחגים, כשבית הכנסת מלא במתפללים.

ב-31 באוקטובר 2019, ב' חשוון תש"פ, התקיים בבית הכנסת בהדר טכס הכנסת ספר תורה מיוחד, שהצליח לגשר ולחבר בין מזרח ומערב בין חילונים ודתיים וסחף בנוסף למתפללי בית הכנסת, את השכנים ברחובות הסמוכים. ספר התורה נכתב ב- 1989, 30 שנה קודם לכן בסגנון ספרדי, לזכר ידידה כהן, כלתו של אפרים כהן, ממייסדי הדר והיה בבית הכנסת שבקיבוץ אילת השחר.
משפחת כהן החליטה למסור את ספר התורה לסופר סת"ם לבדיקה ושיפוץ ולהעבירו לבית הכנסת בהדר וגם לציין  25 שנים לפטירתו של אפרים כהן, מראשוני המתפללים בבית הכנסת בהדר וזכה בתואר יקיר העיר הוד השרון.

תהלוכה רבת משתתפים וכליזמרים יצאה לכיוון בית הכנסת שם קבלו התושבים בחום רב ובחגיגיות את ספר התורה שסגר מעגל בין שתי המשפחות. את הטכס כיבדו וברכו: הרב הילר, הרב הולשטיין, הרב שמשון טל ורב הקהילה יהודה צבי

רחוב הכוהנים הסמוך לבית הכנסת, נקרא על שם משפחתו של אפרים כהן.

רשמה: שמחה קליין, הצריף הראשון, 2021