נמצא ברחוב דרך רמתיים מזרח, בין הכניסה לגני עם לירקונה

בתקופת העלייה הראשונה, 1882 – 1903, היה גל עליה לארץ אך גם הגירה למדינות אחרות על הגלובוס.
לואי רוזנבלום היגר מאוקראינה למנצ'סטר, אנגליה. חיים ויצמן, לימים נשיא מדינת ישראל הראשון, שהיה מיודד עם לואי רוזנבלום, השפיע עליו לרכוש אדמות בארץ ישראל. רוזנבלום תרם חלק נכבד להקמת הקרן הקיימת ב-1901. כיוון שהיה נשוי אך חשוך ילדים, כתב בצוואתו כי כל בן משפחה שיעלה לארץ ישראל יקבל חלקת אדמה בה, בתנאי שיהיה נשוי וגם יתיישב בה.
עד 1923 ישבו באזור משפחות וינר ואורבך, ב-1923 הגיע יוסף רוזנבלום אחיינו של לואי והתיישב במקום ומשנת 1926 החלו להתיישב עוד שבע משפחות:  וייסמן, פרייס, ורקר, אגיד, בן זאב, הלפמן,  כולן מצאצאי רוזנבלום, התיישבו בשטח שרכש בין הרמזורים של גני עם ודרומה עד לכניסה לירקונה.

על כן נקרא המקום: "ישוב לואי רוזנבלום". תושבי המקום כינו את צאצאי הפילנתרופ "יתומים" וביידיש-יְסוּמים

לואי רוזנבלום המשיך לתרום לקק"ל והיה ברשימת חמשת התורמים הגדולים לישוב ארץ ישראל. בצוואה שלו אמנם תרם 5000 פאונד(לירה שטלינג), אבל לאחר מות אשתו זה הגיע ל-25 אלף פאונד שהיה בימים ההם הון עתק, שאפשר את קניית האדמות ברמתיים, במגדיאל, אדמות רשפון ושפיים.

 

                                                                                                                                            בתמונה:בתי השכונה, צילום: הצלמנייה

כך כתב קדמון יצחק, "מי אתה לואי רוזנבלום?", במקומון "חדשות השרון", 24.9.98)     
מי אתה לואי רוזנבלום?            
תוך כדי שיפוץ בית ישן בדרך רמתים 103 ליד צומת גני עם ורחוב הגיבור, נתגלה שלט קטן בחזית הבית ושם נאמר: "ישוב לואי רוזנבלום". מי זה לואי רוזנבלום? על איזה ישוב מדובר? מי גר בבית הזה בעבר? מי אלה "היתומים" שגרים בין גני עם לירקונה? הלכתי בעקבות התעלומה צעד אחר צעד. פניתי בראש וראשונה ל"היסטוריון" של הוד השרון יעקב פיינשטיין. הוא נתן לי את קצה התעלומה ההסטורית. האדמה המשתרעת מהכניסה לגני עם ועד גבול ירקונה היא אדמת מינהל. פרוש הדבר שבעבר היתה שייכת לקרן קיימת לישראל. מעקב אחר שמות המשתכנים מגלה שיש ביניהם צאצאים של אותו לואי רוזנבלום שנפטר באנגליה בשנת 1919 ממגפת השפעת. אחד מהם, היה יוסף רוזנבלום. בכדי לעקוב אחר שבע המשפחות הגרות באזור הקרוי "ישוב", עלינו לחזור כמאה שנה אחורה. ההתעוררות הציונית במזרח אירופה בסוף המאה ה-19, הביאה לגל עלייה שזכה לכינוי `העלייה הראשונה`. בין השנים 1903-1882 הגיעו בסך הכל 40 אלף עולים לארץ והקימו את המושבות הראשונות. אך יותר ממיליון יהודים פנו למערב אירופה ולאמריקה, פרי עבודתם של ארגונים יהודיים כמו הג`וינט, היאס, אליאנס ואחרים. בין המהגרים מברודי לאנגליה היה לואי רוזנבלום שהגיע למנצ`סטר, אנגליה בשנת 1900, ועשה חיל רב ברכוש ובכסף. הקשר לא"י נוצר דרך חיים ויצמן, מי שהיה הנשיא הראשון של מדינת ישראל, ממנהיגי התנועה הציונית שתמך בזיקה ההתיישבותית בא"י.בימי מלחמת העולם הראשונה פעל וויצמן באנגליה והיה הגורם להצהרת בלפור. וייצמן התיידד עם לואי רוזנבלום והשפיע עליו לרכוש אדמות בארץ ישראל. בשנת 1901 נוסדה הקרן הקיימת, ורוזנבלום היה מהתורמים הגדולים. הוא היה נשוי אך חשוך ילדים ובצוואה שלו כתב שכל בן משפחת רוזנבלום שיעלה לארץ יקבל חלקה של 20 דונם מאדמותיו. אך בתנאי, שהמתישב ב"ישוב" חייב להיות נשוי.כשהגיע יוסף רוזנבלום, אחיינו של לואי לארץ בשנת 1923, כבר ישבו נציגי המשפחה במגדיאל: משפחת אורבוך ומשפחת וינר. שאר שבע משפחות צאצאי המשפחה הענפה, החלו להתיישב החל משנת 1926 בסמוך למייסדי רמתיים. דהיינו מזרחית לדרך רמתיים בין גני עם לירקונה. כל אחת משבע המשפחות קיבלה 17 דונם, ויש ביניהם וצאצאיהם החיים "בישוב" הזה עד היום כמו בתו של יוסף רוזנבלום הקשיש, רבקה בראל לבית רוזנבלום, גימלאית קופת חולים שהייתה במשך שנים רבות אחות טיפת חלב וטיפלה בכל ילדי רמתיים.שאר הצאצאים הנקראים "היסומים" (יתומים מהדוד העשיר) שהשתקעו הם וייסמן, פרייס, ורקר, אגיד, בן זאב, הלפמן וכמובן רוזנבלום שהיה הצעיר מכל מתיישבי ה"ישוב". נוסיף לאלה את שני האחים אורבוך, ווינר שגם הם כונו "היסומים". לואי רוזנבלום המשיך לתרום לקק"ל והיה ברשימת חמשת התורמים הגדולים לישוב ארץ ישראל.בצוואה שלו אמנם תרם 5 אלפים פאונד אבל לאחר מות אשתו זה הגיע ל-25 פאונד שהיה בימים ההם הון עתק, שאפשר את קניית האדמות ברמתיים, במגדיאל, אדמות רשפון ושפיים. השלט הניצב בבית בדרך רמתיים 103 ואשר נתגלה במקרה הוא קטן ולא בולט. ראוי הוא נדבן זה, שיונצח שמו בצורה בולטת יותר, על לוח אבן, או שיש לזכר עולם על תרומתו לישוב ארץ ישראל שלא זכה לראותה.